Dual Rod Double Acting Pneumatic Cylinder - Replaces SMC CXSM10-10
Add Your Review
₱3,544.60
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPWM2511347
In Stock
Add to Wish List
100k+ Customers' Top Choice
Chosen by over 100,000 customers for trusted quality and exceptional service.
1 Year Warranty
Enjoy a full year of warranty, ensuring long-lasting reliability and peace of mind.
90-Day Return
Hassle-free 90-day return policy for a risk-free shopping experience.
24/7 Service
Round-the-clock support to assist you whenever you need it.
Product Details
Replacement Part Number: CXSM10-10, CXSM1010
Specification:
Guided Cylinder Type: Dual Rod Slide Unit
Bore Diameter: 10 mm
Stroke: 10 mm
Piston Action: Double-Acting
Rod Type: Double Rod
Bearings: Slide Bearing
Cushion Type: Rubber Bumper
Port Size: M5x0.8
Proof Pressure: +1.05 MPa
Operating Pressure Range: +0.1 to +0.7 MPa
Push Force At 100 Psi: 110 N
Pull Force At 100 Psi: 70 N
Operating Temperature Range: -10 to +60 °C
Port Thread Standard: ISO
Maximum Operating Pressure: +0.7 MPa
Minimum Operating Pressure: +0.1 MPa
Mounting Type: Direct
Piping Type: Standard Piping
Port Gender: Female
Rod Gender: Female
Series: CXS
Application:
Disclaimer:
This part is not manufactured by or affiliated with SMC. It is an independent aftermarket product.
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
Replacement Part Number: CXSM10-10
Shipping
Ships to:
Delivery:
Customer Reviews
0 0 out of 5
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%