Pneumatic Cylinder for Industrial Equipment
Industrial Equipment Pneumatic Cylinder
Pneumatic Cylinder compatible with Industrial Equipment
 Pneumatic Cylinder For OTHER BRAND
Add Your Review
₱3,461.24
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPWM2504353
In Stock
Add to Wish List
100k+ Customers' Top Choice
Chosen by over 100,000 customers for trusted quality and exceptional service.
1 Year Warranty
Enjoy a full year of warranty, ensuring long-lasting reliability and peace of mind.
90-Day Return
Hassle-free 90-day return policy for a risk-free shopping experience.
24/7 Service
Round-the-clock support to assist you whenever you need it.
Product Details
Replacement Part Number: DSNU-25-80-PPV-A, DSNU2580PPVA, 19247
Specification:
Stroke: 80 mm
Piston diameter: 25 mm
Piston rod thread: M10x1.25
Cushioning: PPV: Pneumatic cushioning adjustable at both ends
Assembly position: Any
Conforms to standard: CETOP RP 52 P, ISO 6432
Piston-rod end: Male thread
Design structure: Piston, Piston rod, Cylinder barrel
Position detection: For proximity sensor
Variants: Single-ended piston rod
Operating pressure: 1 ... 10 bar
Mode of operation: Double-acting
Operating medium: Compressed air in accordance with ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance classification (CRC): 2 - Moderate corrosion stress
Ambient temperature: -20 ... 80 °C
Maritime classification: See certificate
Impact energy in end positions: 0.3 J
Cushioning length: 17 mm
Theoretical force at 6 bar, return stroke: 247.4 N
Theoretical force at 6 bar, advance stroke: 294.5 N
Moving mass with 0 mm stroke: 71 g
Additional weight per 10 mm stroke: 11 g
Basic weight for 0 mm stroke: 238 g
Additional mass factor per 10 mm of stroke: 6 g
Mounting type: With accessories
Pneumatic connection: G1/8
Applications:
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
Replacement Part Number: 19247,DSNU-25-80-PPV-A,DSNU2580PPVA
Shipping
Ships to:
Delivery:
Customer Reviews
0 0 out of 5
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%