Aftermarket Festo DSNU-16-25-PPS-A 559263 Cylinder for Industrial Equipment
Add Your Review
₱4,502.01
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: FPWM2508056
In Stock
Add to Wish List
100k+ Customers' Top Choice
Chosen by over 100,000 customers for trusted quality and exceptional service.
1 Year Warranty
Enjoy a full year of warranty, ensuring long-lasting reliability and peace of mind.
90-Day Return
Hassle-free 90-day return policy for a risk-free shopping experience.
24/7 Service
Round-the-clock support to assist you whenever you need it.
Product Details
Replacement Part Number: DSNU-16-25-PPS-A, DSNU1625PPSA, 559263
Specification:
Stroke: 25 mm
Piston diameter: 16 mm
Piston rod thread: M6
Cushioning: Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Mounting position: optional
Conforms to standard: ISO 6432
Piston-rod end: Male thread
Design: Piston, Piston rod, Cylinder barrel
Position detection: Via proximity switch
Symbol: 00992970
Variants: Piston rod at one end
Operating pressure: 0.1 MPa ... 1 MPa
Operating pressure: 1 bar ... 10 bar
Mode of operation: Double-acting
Operating medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance class CRC: 2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity: VDMA24364-B1/B2-L
Cleanroom class: Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature: -20 °C ... 80 °C
Impact energy in end positions: 0.15 J
Cushioning length: 12 mm
Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), return stroke: 103.7 N
Theoretical force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), advance stroke: 120.6 N
Moving mass for 0 mm stroke: 23 g
Additional moving mass per 10 mm stroke: 2 g
Basic weight for 0 mm stroke: 89.9 g
Additional weight per 10 mm stroke: 4.6 g
Type of mounting: With accessories
Pneumatic connection: M5
Applications:
Fit for Industrial Equipment and so on machines with Festo Rotary Actucator DSNU-16-25-PPS-A.
Product Highlights
Brand: FridayParts
Compatible Model Brand: For OTHER BRAND
Shipping
Ships to:
Delivery:
Customer Reviews
0 0 out of 5
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%